Вече култног београдског композитора, педагога, продуцента, дизајнера звука и перформанс уметника Мирослава Мише Савића!
ЦРНО И БЕЛО
МИРОСЛАВ МИША САВИЋ
НАТАША ПЕНЕЗИЋ, клавир
Понедељак, 05. септембар 2022. године у 20 часова
Учествују:
Ивана Миладиновић Прица, музиколошкиња
Ансамбл за другу нову музику (АДНМ)
Бранка Парлић, клавир
Нада Колунџија, клавир
Улаз је слободан.
Концерт “ЦРНО И БЕЛО” пијанисткиње Наташе Пенезић и аутора Мирослава Мише Савића, познатог београдског композитора, педагога, продуцента, дизајнера звука и перформанс уметника.
Након уводне речи музиколошкиње Иване Прице, уследиће разговор са уметником и публиком. Биће приказани одабрани архивски материјали у виду фотографија и видео-записа.
У концертном делу публика ће имати прилике да присуствује перформансу и да чује композиције за клавир, за клавир и електронику, електронику и музичке кутијице и за клавијатурни ансамбл.
Поред пијанисткиње Наташе Пенезић, наступиће и гости програма: Ансамбл за другу нову музику (АДНМ), Бранка Парлић и Нада Колунџија, док ће се Мирослав Миша Савић појавити у улози наратора и перформера.
Публика ће добити и информације о компакт дисковима насталим у последње 2 године, на којима се налазе композиције аутора.
Мирослав Миша Савић: Иза временске линије – издавач Вертицал Јазз 2022
Милимир Драшковић и Мирослав Миша Савић: Паралеле – издавач Вертицал Јазз 2022
АБЦ за АДНМ – издавач Поп Депресија 2021
О светлости, о нежности – издавач Вертицал Јазз 2020
Програм:
Музика за фоаје и улицу (2022)
електроника
*светска премијера
Две позиције, перформанс (1978)
Мирослав Миша Савић
Мемориес оф Белграде (2017)
Ансамбл за другу нову музику
Бегата (2002)
Бранка Парлић, клавир
*премијерно клавирско извођење
Вербатим (2015)
Мирослав Миша Савић, електроника
Музичке кутијице, Ансамбл за другу нову музику
10 за клавир (1974)
Наташа Пенезић, клавир
За Наду (2015)
Нада Колунџија, клавир
Мирослав Миша Савић , електроника
Свита за клавир (Месијена) (1972)
Наташа Пенезић, клавир
Загрејани-кружећи-звук-клавира
Видео снимак перформанса (1977)
Ово није Оп 1 (2018)
Наратор Мирослав Миша Савић
Ансамбл за другу нову музику
Ансамбл за другу нову музику
Бранка Парлић
Андреј Негић
Драгољуб Илић Илке
Лидија Станковић
Нада Колунџија
Наташа Пенезић
Наташа Пенезић (Нови Сад, 1984.) после основних и мастер студија на Академији уметности у Новом Саду, у класи Светлане Богино, завршава мастер студије на Краљевском колеџу за музику у Стокхолму, у класи Стефана Шеје. Докторски уметнички пројекат „Тумачење нових изражајних средстава у изабраним клавирским делима Пјера Булеза, Лучана Берија и Фредерика Ржевског“ одбранила је 2018. године на Факултету музичке уметности у Београду, под менторством Дубравке Јовичић.
Учествовала је на бројним фестивалима укључујући Клангспурен Фестивал, ИМПУЛС Граз, Гхент Фестивал, Аархус Фестивал, Еуро Артс Мусиц Фестивал, Еуропеан Цларинет Фестивал Гхент, Цитта ди Цхиоггиа, Мусица ин Лагуна, Аурора Фестивал, Ринг Ринг фестивал и Филмски фестивал на Палићу. Као почасни гост, дебитовала је 2000. године у Москви са Оркестром КРЕДО и диригентом Нином Митриковскајом. Наступала је са симфонијским оркестром из Кјође, Ансамблом СИНК центра из Новог Сада, као и Камерним оркестром Музикон.
Добитница је Дипломе Извршног већа АП Војводине за постигнуте врхунске резултате у области музике, као и награде Фонда Невене Поповић за најзначајније уметничко остварање у 2018. години. Стипендиста је Републичке фондације за развој научног и уметничког подмлатка, фонда за младе таленте „Доситеја“, фонда „Дартингтон Интернатионал Суммер Сцхоол Бурсарy Аwард Сцхеме“, Еуробанк ЕФГ школарине и Шведске краљевске академије за уметност.
Мирослав Миша Савић (1954) је композитор, перформанс уметник, продуцент, дизајнер звука и педагог. Савић је студирао композицију у класи проф. Василија Мокрањца на Факултету музичке уметности у Београду. Дириговање је учио са диригентом Београдске опере Бориславом Пашћаном. Похађао је курсеве композиције у Београду (Електронски студио Радио Београда) и у Дармштату (на Интернационалном летњем курсу за Нову музику). Био је члан Ансамбла за другу нову музику и авангардних група композитора какве су Нова генерација, Опус 4, Yумбел. Активно је учествовао у Европском минималистичком пројекту. Члан је Удружења композитора Србије и Удружења ликовних уметника Србије.
Савићев рад се може поделити у три фазе. Прва је карактеристична по експерименталном проблематизовању музике под утицајем актуелних концептуалних тенденција, затим по истраживању минималне музике као и употреби модерне технологије за стварање музике — видео, компјутерски и уопште електронски уређаји. У другој фази његов креативни рад усмерава ка ширем контексту уметничке и музичке сцене организовањем концерата и фестивала као и руковођењем различитих ансамбала за извођење нових радова. У трећој фази сажима своја претходна искуства да би се усмерио ка суштинским и универзалним музичким питањима.
Још у својим првим радовима Савић је показао интересовање за проширењем појма музике сарађујући са уметницима из других уметничких области. Компоновао је филмску, позоришну, балетску и музику за перформансе других уметника. С друге стране, и сам је стварао дела из ванмузичког домена бавећи се филмом, видеом, фотографијом, перформансима и инсталацијама. Радови су му извођени у најразличитијим просторима, пре свега у галеријама, театрима и на отвореним просторима.
Од 2009. године ради као професор компјутерске музике на Новој академији уметности, а од 2003. до 2019. предавао је низ предмета на Одсеку за музичку продукцију у МШ „Коста Манојловићу“ у Земуну. Од 1975. делује као уредник музичког програма Студентског културног центра где је поред организације музичких догађаја приредио за издавање низ ЛП плоча, ЦД-а и публикација и књига.
Leave feedback about this