новембар 21, 2024
Džordža Vašingtona 12, 11000 Beograd
МУЗИКА

КОНЦЕРТ ЈЕДНЕ ОД НАЈБОЉИХ МЛАДИХ ВИОЛИНИСТКИЊА СРБИЈЕ – НИНЕ РАКОЧЕВИЋ!

Концерт добитнице више од 40 првих награда на републичким и међународним такмичењима

НИНА РАКОЧЕВИЋ, виолина

(класа проф. Санде Драмићанин)

УКИ ОВАСКАИНЕН, клавир

Среда, 26. јун 2024. године у 20 часова

Програм: Ђ. Тартини, Ф. Крајслер, А. Бацини, К. Дебиси, Ф. Менделсон Бартолди, Х. Вијењавски

„Невероватан таленат! Нина својом музичком зрелошћу, лепотом тона, савршеном техником, она једноставно одушевљава!“
Јован Колунџија
Улаз је слободан уз обавезне резервације: инфо@гуарнериус.рс или 066/8028-368

Виолинисткиња НИНА РАКОЧЕВИЋ рођена је 2011. године у Београду. Почела је да свира виолину са три године, а први разред музичке школе „Коста Манојловић“ у Земуну уписала је са шест година у класи проф. Санде Драмићанин.

Нижу музичку школу завршила је са једанаест година као ђак генерације, док је ове школске године завршила други разред средње музичке школе.

Нина је до сада освојила више од 40 првих награда на републичким и међународним такмиченима. Најзначајнија међу њима је прва награда на такмичењу „Јарослав Коцијан“ у Чешкој Републици, 2024. године, најстаријем светском такмичењу за виолинисте до 16 година.

Нина је освојила и прве награде на међународном такмичењу „Антонио Салиери“ у Италији, међународном такмичењу „Охидски бисери“ у Македонији, као и прве награде на Републичким такмичењима у нашој земљи, од 2021. до 2024. године.

Усавршавала се на мастеркласовима код професора Зорана Миленковича, Марка Јосифоског, Олега Похановског, Мире Аћимовић, Александра и Јурија Ревича, као и код маестра Јована Колунџије.

Последње две године интензивно сарађује са професором Робертом Лакатошем који је, као ментор, значајно допринео њеном музичком развоју.

Нина је имала прилику да више пута наступа у значајним салама попут Коларчеве задужбине, Београдске филхармоније и УК Гварнеријус.

УКИ ОВАСКАИНЕН је лауреат, добитник специјалне награде „Цонтемпоранеа“ и награде публике на такмичењу „Премио Јаен“ у Шпанији.

Студирао је на Музичкој академији „Сибелијус“ у Хелсинкију, на Краљевском данском конзерваторијуму у Копенхагену у класи проф. Хозеа Рибере, и на солистичком одсеку Високе школе за музику и сценске уметности у Хановеру у класи проф. Матија Раекалија.

Поред тога, радио је са истакнутим уметницима и педагозима као што су Пнина Салцман, Андраш Шиф, Емануел Красовски, Чарлс Розен, Јали Вагман и Фу Цонг.

Наступа као солиста и камерни музичар у Србији и широм Европе, између осталог на фестивалима као што су: „Ликови пијанизма“ у Театру „Маријински“, „Хаген Опен“, Међународни фестивал музике у Бурго-су, „Дијабели лето“ у Мацеу, „Концерти у дворцу Вајлбург“, „Златни дани Копенхагена“, „Међународна недеља пијанизма“ у Еспоу.

Извео је на Краљевском данском конзерваторијуму у Копенхагену јединствену серију од 8 реситала са различитим програмом у току само 11 дана.

Свирао је, између осталог, као солиста са симфонијским оркестром Маријинског театра у Санкт Петербургу и симфонијским оркестрима Сјеланда и Олборга, наступао у сали „Конзертхаус“ у Бечу, на концертима камерне музике Бечког камерног оркестра, радио је као корепетитор Опере „Фабер“ у Португалу, свирао клавирске деонице на концертима професионалних оркестара у Данској и Србији, радио са професионалним хоровима. Са чувеним финским хором „Тапиола“ (као члан и пијаниста) наступао је на преко 200 концерата, на четири континента.

Активан је и као уметнички организатор турнеје камерне музике у Данској који носи његово име. Такође, снимио је улогу корепетитора балета „Киров“ у филму Рејфа Фајнса „Бела врана“.

Ангажован је као официјелни клавирски сарадник на Међународном такмичењу Музичке омладине у Београду.

Своје педагошко деловање проширује радом са ансамблима са и без клавира, као и са гудачким оркестром, у оквиру организације „АртЛинк“.

Ангажован је у настави на Факултету музичке уметности у Београду као самостални уметнички сарадник на катедри за гудачке инструменте.

Поред тога он редовно наступа са еминентним српским и иностраним инструменталистима – виолинистима, виолистима, виолончелистима, контрабасистима, флаутистима, пиколофлаутистима, обоистима, кларинетистима, саксофонистима, фаготистима, хорнистима, трубачима и тромбонистима, као и певачима.

Program:

Đuzepe Tartini (1692-1770) – Sonata, g-moll
Larghetto ma non troppo
Allegro moderato
Andante
Allegro assai — Andante — Allegro assai
Fric Krajsler (1875-1962) – Rečitativo i skerco – kapris, Op. 6

Antonio Bacini (1818-1897) – Ples goblina, Op. 25

Klod Debisi (1862-1918) – Devojka sa lanenom kosom

Feliks Mendelson Bartoldi (1809-1847) – Violinski koncert, e-moll, 1, stav

Henrik Vijenjavski – Skerco tarantela, Op.16

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X