новембар 24, 2024
Džordža Vašingtona 12, 11000 Beograd
МУЗИКА

ПРЕМИЈЕРНО У БЕОГРАДУ – СОЈУНГ ЈУН СА СВОЈИМ ГУДАЧКИМ ТРИОМ ОРИОН

Photo: Marco Borggreve Orion Trio

ПРЕМИЈЕРНО У БЕОГРАДУ!

АМБАСАДА РЕПУБЛИКЕ КОРЕЈЕ У САРАДЊИ СА УСТАНОВОМ ГВАРНЕРИУС

ПРЕДСТАВЉАЈУ

СОЈУНГ ЈУН са својим гудачким триом ОРИОН

Гудачки трио предвођен победницом Међународног виолинског такмичења „Хенрик Вијењавски“, добитницом прве награде међународног такмичења „Јехуди Мењухин“, као и награда на најзначајнијим виолинским такмичењима на свету: Међународно такмичење „Чајковски“, Такмичење краљице Елизабете, Међународно виолинско такмичење Индијанаполис.

Сојунг Јун (Соyоунг Yоон), виолина (Република Кореја)

Вајт Хертенштајн (Веит Хертенстеин), виола (Немачка)

Бенџамин Грегор-Смит (Бењамин Грегор-Смитх), виолончело (Велика Британија)

У уторак, 8. новембра 2016. године у 20 часова у Центру лепих уметности Гварнериус биће одржан премијерни београдски концерт ОРИОН ГУДАЧКОГ ТРИЈА, предвођеног Сојунг Јун, једном од најбољих виолинисткиња данашњице.

„Задовољство нам је да представимо изванредан музички таленат из Кореје и сјајну сарадњу са њеним колегама из Европе.“ Г. Кићанг Парк, отправник послова амбасаде Републике Кореје

Програм: Л. в. Бетовен, Е. Дохнањи

Улаз је бесплатан уз обавезне резервације!

Уметници који чине Орион гудачки трио, су носиоци највећих светских признања, са завидним солистичким каријерама и бројним солистичким наступима широм света.

Специфичност овог трија је да уметници не користе ноте приликом наступа.

ОРИОН ГУДАЧКИ ТРИО је основан 2012. године у Базелу од стране виолинисткиње Сојунг Јун из Јужне Кореје, немачког виолисте Вајта Хертенштајна и британског виолончелисте Бенџамина Грегора-Смита. Пријатељство, као и дубоко узајамно музичко разумевање, били су од пресудног значаја да, поред својих индивидуалних солистичких каријера, ово троје уметника оснује гудачки трио.

У фебруару 2016. год. Орион гудачки трио осваја Прву награду као и награду публике на 15-том Музичком такмичењу камерне музике „Мигрос Културпрозент“ у Цириху. Жири је „импресиониран и фасциниран јасном радошћу њиховог свирања заједно, духом који је владао у ансамблу и нивоом префесионализма“. Награда је подразумевала и издавање ЦД-а.

Орион гудачки трио редовно наступа у Швајцарској, најчешће у дворани Тонхале у Цириху, такође наступа у Немачкој и Енглеској, а одржао је велику турнеју у најпознатијим концертним дворанама широм Кореје, као што су Исанг Yун Биртхплаце у Тонгјонгу и Yонгсан у Сеулу.

Важан уметнички утицај на трио су имали Харалд Шунвег (Цхерубини Квартет), Бернард Смит (Линдсаy Квартет) и Томас Деменга.

Сојунг Јун, виолина (Јужна Кореја)

Победница на Међународном виолинском такмичењу „Хенрик Вијењавски“ у Познању 2011. године. Сојунг је препозната као једна од најзначајнијих младих виолиниста данашњице.

Студирала је на Националном Универзитету Уметности код Ким Нам-Јун у Јужној Кореји и код Захар Брон на Музичким Академијама у Келну и Цириху.

Добитница је прве награде 2002. године на виолинском такмичењу „Јехуди Мењухин“ као и награда на четири највећа виолинска такмичења на свету: Међународно такмичење „Чајковски“ 2007. године, Такмичење краљице Елизабете 2009. године, Међународно виолинско такмичење Индијанаполис 2010. године и Међународно виолинско такмичење „Хенрик Вијењавски“ 2011. године, где је добила прву награду.

Сојунг Јун је као солиста наступала са Руским Националним оркестром, Белгијским Националним оркестром, Симфонијским оркестром Келна, Северно Немачки радио Симфонијски оркестар, Симфонијски оркестар Квебека, Национални радио оркестар Кијева, Баскијски Национални оркестар, Симфонијски оркестар Берна, Симфонијски оркестар Цириха, Московски виртуози, Бечки камерни оркестар … Сарађивала са диригентима као што су Максим Венгеров, Криштоф Урбански, Криштоф Пендрецки, Јустус Франц…

Као солиста наступала је на многобројним фестивалима широм света.

Концертмајстор је Симфонијског оркестра Базела.

Свира на виолини Ж. Б. Гваданини из 1773 године.

Вајт Хертенштајн, виола (Немачка)

Један од најузбудљивијих музичара на свом инструменту који се појавио последњих година, немачки виолиста Вајт Хертенштајн свира са „задивљујућом прецизношћу, посвећености и снажним музичким изразом“ (Аугсбургер Аллгемеине 2013).

Хертенштајн је гостовао на многобројним фестивалима у Америци, Јапану, Француској, Немачкој и Аустрији.

Као камерни музичар сарађивао је са Триом Вандерер, квартетима Модилијани и Исај, Бригит Енгерер, Валентин Ербен и са Мидори.

Наступао је у концертним дворанама у Сједињеним Америчким Државама, попут дворане Меркин, Њујорк, Кенеди Центар у Вашингтону након освојене прве награде као и награда за осам наступа на Цонцерт Артистс Интернатионал Аудитионс 2011 у Њујорку. Добитник је награда на неколико престижних такмичења.

2009. године је био први виолиста који је победио на такмичењу Неw Талент Цомпетитион оф тхе Еуропеан Броадцастинг Унион у Словачкој, које је основао Јехуди Мењухин. Добитник је награде на првом међународном такмичењу виоле у Токију 2009. године. Такође 2007. био је први виолиста који је освојио Прву награду на такмичењу Орпхеус у Цириху.

Рођен у Аугзбургу, Немачка, Хертенштајн је почео да учи да свира виолу и клавир са 5 година, са 15 година прелази на виолу. 2009. године је дипломирао на музичкој Академији у Женеви код виолисте Нобуко Имаи. Велики утицај на њега су имали уметници као што су Георги Куртаг, Криштоф Пендерецки, Габор Такац-Наги, Јури Башмет и Ким Кашкашијан.

Од 2011. године Хертенштајн је први виолиста Симфонијског оркестра Базела у Швајцарској. Од априла 2016. године је професор виоле у музичкој школи у Детмолду у Немачкој.

Бенџамин Грегор-Смит, виолончело (Велика Британија)

Почео да свира чело са 7 година, и наставља своје учење у Роyал Нортхерн Цоллеге оф Мусиц у Манчестеру код Хане Робертс и Ралфа Киршбаума. Након што је матурирао са најбољим оценама и дипломирао, наставио је своје студије у Базелу на Музичкој Академији код Томаса Деменге и стиче мастерс за солистичко извођење.

Бенџамин је имао пуно успеха на међународним такмичењима широм Европе, добитник награде на Међународном чело такмичењу Лутославски у Варшави, стипендије Мјуриел Тејлор из Лондона, Шенк Штифтунг из Швајцарске, такође и награде Мусицианс Бенеловент фунд из Лондона, награде Гуилхерминиа Суггиа, награде на такмичењу Цроyдон Цонцерто, и награде Сир Јохн Барбиролли Целло из Манчестера…

Имао је многобројне наступе широм Енглеске и Европе као солиста и камерни музичар, укључујући наступе на бројним фестивалима. Поред солистичких и камерних ангажмана, Бенџамин је радо свира оркестарски репертоар и тренутно је ангажован у Симфонијском оркестру у Базелу.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X