ВЕЧЕ ПРЕМИЈЕРА – премијерни дуо и премијерни програм
Клавирски дуо ВРЕМЕ ЈЕ!
Милица ИЛИЋ & Јелена ПОПОВИЋ
Награђиване младе пијанисткиње ће први пут у Гуарнериусу наступити као дуо под називом ВРЕМЕ ЈЕ!
Идеја за овај пројекат потекла је од пијанисткиња Милице Илић и Јелене Поповић из њихове тежње за квалитетним представлјањем и популаризацијом савремене музике. Две уметнице нису до сада сарађивале, али обе имају велико искуство у области камерног музицирања и извођења савремене музике. Концерт у Београду планиран је као први у низу концерата које овај дуо планира да организује, како у Србији тако и у Белгији и Холандији, што представлја између осталог и изузетну прилику да се дела наших композитора прикажу и ван граница наше землје.
Све композиције које ће бити изведене на овом концерту писане су управо за ову прилику, а тема која повезује сва дела је вокална музика у најширем смислу.
Програм: Бојан Станковић, Урош Игњатовић, Милица Илић, Афтаб Дервиши, Кристијан Чамун
Програм:
Бојан Станковић: „Рапсодија на српске мелодије“
Урош Игњатовић: „Духови време-простора“
Афтаб Дервисхи: „Фироузех“
Цхристиан Цхамоун.: „Сонатина“
Милица Илић: „Дон Гиованни ремикс“
Све композиције које ће бити изведене на овом концерту писане су управо за ову прилику, дакле реч је о још не изведеним делима. Тема која повезује сва дела је вокална музика у најширем смислу. Вокална музика је кроз историју често била тема и инспирација у многим инструменталним делима – транскрипције, обраде, парафразе и друге форме уживале су велику популарност међу публиком, међутим ова традиција је до данашњих дана готово потпуно замрла. Креативном тиму овог пројекта се учинило веома занимлјивим и изазовним да овај приступ покушају да поново оживе у контексту разноврсних нових композиционих стилова и техника.
Вокална музика је одувек представлјала најкомуникативнији музички жанр, што је сасвим логично јер користи реч као изражајно средство и лјудски глас као инструмент. Претакање вокалне музике у инструменталу коришћеним инструментима донекле поклања квалитете вокалне музике. Мелодије које се користе су „певлјивије“, слике које музика креира конкретније и деталјније јер су јасно објашњене у тексту изворног дела. С друге стране инструментална музика, а нарочито она писана за клавир има потенцијала да буде изузетно слојевита и комплексна. Комбинација ових двеју компонената представлја инспиративан и изазован терен како за композиторе тако и за извођаче.
БИОГРАФИЈЕ УМЕТНИЦА
МИЛИЦА ИЛИЋ (Београд, 1985) завршила је студије клавира у класи проф. Дејана Стошића, на Факултету музичке уметности у Београду, са просеком 9,90.
Добитница је награда факултета из фонда Олге Михаиловић (за најталентованијег студента) и из фонда Слободнаке Милошевић – Савић (за студента са најбољим просеком). Специјалистичке студије камерне музике завршила је у класи проф. Јасне Туцовић, и докторирала у класи проф Зорице Ћетковић, одбранивши рад на тему Дебисијивих дела за клависки дуо (јун, 2013). Тренутно је студент на Фландријском Оперском Студију у Генту (Белгија).
Током школске 2005/06 била је студент Главног програма на напредним додипломским студијама друштвених и хуманистичких наука Београдске Отворене Школе. Била је полазник школе за цивилно друштво Политеиа у зиму 2005 године.
Усавршавала се на мајсторским радионицама Рене Јакобса (Белгија), Дитриха Хеншела (Немачка), Шарлот Мархионо (Холандија), Гија Јостена (Белгија), Оксане Литсусхун (Украјина), Александра Карпова (САД), Корделије Хефер (Аустрија), Сергеја Маркарова (Француска), као и са Катарином Јовановић и Адрианом Баиануом (Немачка).
Након завршених основних студија, најпре је радила као клавирски сарадник у МШ „Мокрањац“ у Београду (2007-2011), а у априлу 2011. године изабрана је за уметничког сарадника Катедре за соло-певање Факултета музичке уметности у Београду. Члан је удружења музичких уметника Србије.
Као солиста, камерни музичар и клавирски сарадник наступала у еминентним концертним просторима у Београду, Нишу и Суботици као и у многим градовима у Белгији. Издвајају се њени наступи у Фландријској опери у Генту, где је наступила као композитор, аранжер и пијаниста у дечијој представи „Пепељугин сан“ (октобар 2014), Подневни концерти у опери у Анверпену и Генту (март 2014), серија концерата за помоћ угроженима од поплава у Србији у Бриселу и Генту (јун 2014), Серија концерата песама Хуга Волфа у Генту и Остендеу (децембар 2013), реситали у Великој сали Коларчеве задужбине са виолисткињом Данком Николић (септембар 2011) и виолинисткињом Селеном Јаковљевић (март 2012), концерт полазника мајсторске радионице Маријане Мијановић у оквиру Бемуса (октобар 2011), низ реситала са сопраном Вањом Трајковић (галерија САНУ децембар 2011, галерија АРТГЕТ децембар 2011) „Барокни концерт“ – вече барокних арија и дуета са контратенором Бојаном Булатовићем и сопраном Вањом Трајковић (Суботица, март 2012), Реситал са Вањом Трајковић у Српском културном центру у Паризу (април 2012), Реситал са сопраном Александром Аливојводић у оквиру фестивала „Нел суони деи луогхи“ у Италији (јул, 2012), Реситал са Људмилом Грос, сопраном и професором на ФМУ Београд (новембар 2012, СКЦ). У марту 2013. године била је официјелни корепетитор на интернационалном такмичењу Музичке Омладине за соло певаче, као и официјелни корепетитор мајсторских радионица Маријане Мијановић (2010, 2011, 2013). Учествовала је у припреми Опере „Дон Ђовани“ на оперском фестивалу у Алден Бизену (Белгија) и тренутно ради на продукцији опере „Буђење пролећа“ која ће бити изведена у Бриселу, Генту, Антwерпену и Хаселту у периоду од јануара до маја 2015.
Као члан клавирског дуа „Сwингле фингерс“ са Миливојем Вељићем, наступала је у Великој дворани КНУ, Галерији САНУ, Галерији АРТГЕТ Културног центра Београда и концертним салама музичких школа „Мокрањац“, „Станковић“ и „Др Војислав Вучковић“ у Београду. У оквиру овог ансамбла је наступила на „Концерту-изложби“ клавирског дуа и ликовног квартета у Београду и Суботици (2009), као и на концертима поводом обележавања 110 година од рођења композитора Џорџа Гершвина у Београду и Нишу (2008). Издвајамо и премијеру композиције „Мотус“ за два клавира осморучно Владимира Тошића (у сарадњи са Ноеми Герег, Бојаном Младеновићем и Миливојем Вељићем), изведбу композиције „Дубровачки дивертименто“ Дејана Деспића у сарадњи са глумцем Зијахом Соколовићем; учествовала је у организацији београдске премијере циклуса дела Луја Андрисена „Успомена ружа“ у Студентском културном центру. Као члан овог дуа, добила је стипендију за Интернационалну Летњу Школу у организацији Академије за Музику и Извођачке Уметности из Беча, одржану августа 2013. године. Последњи истакнути наступи овог дуа су Вече Дебисијеве музике за клавирски дуо (децембар 2012, СКЦ) и Вече музике С. Рахмањинова за клавирски дуо (јул 2013, ФМУ).
Лауреат је такмичења „Даворин Јенко“ 2009. године у категорији клавирског дуа са Миливојем Вељићем, као и добитник специјалне награде на истом такмичењу. Добитник је специјалне награде „Шуман“ и друге награде на Подијуму младих талената у Београду 2006. године.
Поред клавира, Милица се бави аранжирањем и композицијом. Редовно пише за клавирски дуо Ноеми&Енике Герег, као и за дуо Сwинглефингерс. Аранжирала је и писала за дечију представу „Пепељугин сан“ изведену у Фландријској опери у Генту. Аутор је низа песама изведених од стране „Додо квартета“ у коме се појављује и као певачица. Њена опера (А)Мантис религиоса имаће своју премијеру у Генту маја 2015.
ЈЕЛЕНА ПОПОВИЋ (Панчево, 1985), дипломирала је клавир на Факултету музичке уметности у Београду, као студент професора Дејана Стошића (2009). Завршила је БА студије клавира на Конзерваторијуму у Амстердаму, у класи професора Давида Каукена (2010). Мастер студије завршава 2013. на Конзерваторијуму у Утрехту, у класи професора Хенрија Келдера. Тренутно похађа трећу годину курса „Савремена музика кроз не западне технике“ на Конзерваторијуму у Амстердаму.
Током студија, Јелена је учествовала у различитим пројектима – фестивалима, концертима, такмичењима, као солиста и као камерни музичар (Словенија, Босна и Херцеговина, Израел, Јапан, Немачка, Холандија, Швајцарска, САД, итд).
Похађала је мајсторске радионице Џефа Куна, Александра Оливера, Светозара Иванова, Рудолфа Јансена, Удо Реинмана, Александра Шандорова, Владимира Стојнића, Сретена Крстића и других.
Од бројних наступа, издвајају се концерти са оркестром ‘Утрецхт Цонсерваторy Стрингс‘ (2014) –извођење А. Јоливетовог концертина за трубу, клавир и оркестар. Такодје, концерти у Свечаној сали Универзитета Јужне Флориде (УСФ Сцхоол оф Мусиц), у оквиру студентске размене Конзерваторијума у Утрехту и Универзитета Јужне Флориде (априла 2012), затим, серија студентских презентација/концерата одсека ‘Цонтемпорарy Мусиц тхроугх Нон Wестерн тецхниqуес’ (АХК) у Амстердаму, концерти са нашим истакнутим виолинистом Јованом Колунџијом (2006), серија концерата са Талијом Ердал –виолончело (Израел), Вањом Шох-сопран (Швајцарска), Боги Нађем- саксофон (Мадјарска), Николом Ђурицом –кларинет (Србија), Мартом Бош –сопран (Холандија), Ивоном Кок –мецосопран (Холандија).
Током и након студија, Јелена је изузетно активна у промовисању савремене музике и младих композитора, са којима сарађује на многим пројектима. У фебруару 2013. учествовала је као пијаниста у пројекту „Пале Блуе Дот“ у организацији „Арт & Медиа китцхен“, заједно са шест младих холандских композитора. Овај концерт издат је у форми ЦД-а у фебруару 2013. године.
(хттп://тхепалеблуедот.бандцамп.цом/албум/тхе-пале-блуе-дот)
Од септембра 2014. године сарађује са хором „Ораториумкоор“, Алпен ан де Рајн, у Холандији.
Од марта 2011. са хором „Лаурентиускоор“ у Алкмару .
Од јуна до октобра 2011. ангазована је као корепетитор у низу оперских пројеката у Амстердамској националној опери ‘Хет Музиектхеатер’ , у Амстердаму.
Од 2010. део је тима ‘Ститцхинг Мусициан Wорлдwиде’, који организује концерте у домовима за старије особе.
2009. године добија стипендију „Фонда за младе таленте“, Владе републике Србије. Стипендију ЕФГ банке, за изузетне резултате током студија 2006. године.
Leave feedback about this