октобар 18, 2024
Džordža Vašingtona 12, 11000 Beograd

Установу ГУАРНЕРИУС, Центар лепих уметности Јована Колунџије је 1996. године основао наш истакнути виолиниста, маестро ЈОВАН КОЛУНЏИЈА, као прву приватну институцију културе у нашој земљи. После петогодишње обимне реконструкције и адаптације, које је потпуно руинираном здању из 1924. године вратило некадашњу лепоту и сјај, Гуарнериус почиње са радом 2. октобра 2001. године. Јединствени необарокни ентеријер, уз изузетну акустику, је салу Гуарнериуса убрзо учинио једним од најатрактивнијих камерних простора у овом делу Европе.

Центар лепих уметности Гуарнериус се налази у самом срцу старог Београда улици Џорџа Вашингтона 12, у непосредној близини боемске четврти Скадарлија, у некадашњој задужбини индустријалца Димитрија Милојевића, здању познатом и као „Дом ратних инвалида и сирочади“, које потписују руски архитекти Васиљев и Козински, а под заштитом је Републичког завода за заштиту споменика културе.

Центар лепих уметности Гуарнериус носи назив по чувеном градитељу виолина из Венеције. На Гуарнериусовој виолини из 1754. године, свира наш оснивач, маестро Јован Колунџија, а фамилија Гуарниери нам је уступила право на коришћење породичног грба, који постаје заштитни знак наше установе.

У Центру лепих уметности Гуарнериус – сали и галерији одржавали су се концерти, фестивали, такмичења, изложбе, мајсторски курсеви, промоције, предавања, позоришне представе, књижевне вечери, хуманитарне акције, семинари, презентације, конференције за штампу, аукције и други програми. Простор сале и галерије је прилагодљив различитим потребама уметничких програма и клијената, захваљујући флексибилности ентеријера.

Као организатор, Гуарнериус је реализовао пројекте и у другим салама у Београду (Коларац, Свечана сала Скупштине града, Сава центар), као и у градовима Србије и региона. До данас је осмишљено и остварено више од 1000 уметничких пројеката.

Током претходних година, посебни сегменти програма посвећени су младим уметницима који кроз организацију концерата, циклуса, такмичења или мајсторских курсева, а уз велику подршку медија, добијају могућност да свој таленат представе публици и да направе своје прве професионалне кораке на концертној сцени, тако да је Гуарнериус постао и препознатљив и цењен по изузетном труду уложеном у подршку и промоцију младих талената.

2012. године Установа Гуарнериус добила је два престижна признања –
Регионалну награду „Бизнис партнер 2012“, специјално призање за деловање у области културе. У образложењу комисије коју су чинили угледни професори универзитета у региону, наводи се да је Гуарнериус остварио добре пословне резултате, значајно унапредио културни живот региона и водио рачуна о ширим друштвеним интересима и локалној заједници.
Захвалницу за изузетне заслуге и допринос Факултету музичке уметности у Београду, за успешно партнерство и изузетну сарадњу у пројекту – циклус концерата најбољих студената ФМУ, а поводом обележавања јубилеја факултета – 75 година рада.
Оснивач Установе Гуарнериус, маестро Колунџија је проглашен за Менаџера године у области културе за 2013. годину, а ово признање додељује Клуб привредних новинара Србије.
2013. године одлуком Владе Републике Србије, Установа Гуарнериус је добила статус Установе културе од националног значаја.

Године 2018. Установа Гуарнериус поново добија Захвалницу за изузетне заслуге и допринос Факултету музичке уметности у Београду, за изузетну сарадњу у промовисању најбољих студената ФМУ у оквиру циклуса концерата „ФМУ и Гуарнериус награђују“.

Од бројних програма који су остварени од оснивања до преноса оснивачких права на Град Београд, посебно издвајамо следеће:

  • 2008. Изложба која свира, прва такве врсте на Балкану. Експонати су биле драгоцене виолине француских и италијанских градитеља инструмената из колекције маестра Жила Шансорела, светски познатог експерта за жичане инструменте. Вредност изложених инструмената износила је пет милиона евра.

  • 2008. године смо били оснивачи и организатори Фестивала АОС- Art of sounds, првог међународног фестивала електронске вишемедијске уметности, електронске и радиофонске музике, на којем су учествовали аутори из целог света.

  • 2009. године реализовано је Национално такмичење младих виолиниста.

     

  • 2011. године реализовано је такмичење младих талената класичне музике из Србије „НАГРАДА ГУАРНЕРИУСА“ за солисте и камерне ансамбле

  • У сезони 2011/2012. Факултет музичке уметности у Београду и Центар лепих уметности Гуарнериус су успоставили дугорочну сарадњу и покренули циклус концерата “ФМУ и Гуарнериус награђују”, који по сезони представља студенте који су на својим катедрама проглашени за најбоље и који су добитници награда из фондова ФМУ-а.

  • 2013. године Гуарнериус је био организатор Фестивала камерне музике „АРС ЛОНГА“, који је окупио изузетне младе уметнике са свих меридијана.

  • У 2013. години Установа Гуарнериус је са изузетним успехом реализовала велики пројекат – концертну турнеју Јована и Наде Колунџије по градовима Србије, у оквиру које смо посетили 22 града у Србији, а вечерњем концерту су претходили мајстоски курсеви за најбоље виолинисте из града домаћина.

    У Центру лепих уметности Гуарнериус су наступали и врхунски инострани солисти и ансамбли – Албан Gerhardt, Николас Клептон, Јошимуру Нанае, Гец Тојч, Трио Фибонаћи, Пол Марлин, Минео Хајаши, Симон Набатов, Нилс Вограм, Јуриј Ревич, Барокни ансамбл Ла Фолиа, Ансамбл Нова Академија, Софијски солисти, Гудачки квартет Пендерецки, клавирски дуо Жан Жак Бале-Мајуми Камеда, Жан-Марк Филипс Варжабедијан, Дарко Брлек, Анастасија Бардина, Жауме Торент, Матија Дедић, Ани Азнавуријан, Дуо Уеда Оферман, Урлик Херкенхоф, Трио Ибис, Ђакомо Батарино, Олег Похановски, Лин Куо, Елизабет Калос, Јуџин Чои, солисти македонске Опере, Алексеј Белусов, Стивен Гутман, трио Хирано, Патриша Сендс, Катажина Каша Сондеј, Јан Оравијец, Маркос Виницијус, Јун Чунг, Кшиштоф Пелех и други.

  • Од домаћих уметника издвајамо – Гудаче светог Ђорђа, Јована Колунџију, Наду Колунџију, Стефана Миленковића, Јадранку Јовановић, Лајка Феликса, браћу Теофиловић, Егона Михајловића, Павла Аксентијевића, Живана Сарамандића, Романа Симовића, Илију Маринковића, Смиљку Исаковић, Хор Мелоди, Мину Закић, Љубишу Јовановића, Београдски квартет харфи, Хор Кир Стефан Србин, Биљану Крстић, Певачку групу Прело, Светлану Несторов, Дарка Величковског, Квинтет Ивана Илића, Соњу Лончар и Андрију Павловића, Јована Богосављевића, Милана Милисављевића, Веру Миланковић и многе друге.

     

  • У нашој галерији, одржавале су се изложбе истакнутих ликовних стваралаца као што су: Јован Бјелића, Стојан Аралица, Иван Радовић, Љуба Поповић, Божа Илић, Ксенија Дивјак, Даница Антић, Радислав Тркуља, Оља Ивањицки, Петар Добровић, Сава Стојков, Влада Величковић, Урош Тошковић… И изложба јапанских графика (први пут у Србији), изложба фотографија Роберта Хаса (National Geographic, САД) и друге.

  • Организован је велики број концерата младим уметницима, а редовно су се организовали и мајсторски курсеви који су им пружили могућност професионалног усавршавања, као и стварања бројних драгоцених контаката

  • Гуарнериус се често појављивао и као организатор и учесник бројних хуманитарних пројеката. Издвајамо циклус од осам концерата «Ми бринемо за децу из свратишта – придружите се и ви», остварен у сарадњи са Градском општином Стари град, «Ја, за Јапан», поводом катастрофалног земљотреса у Јапану, циклус хуманитарних концерата за помоћ поплављеним подручјима у Србији «Пријатељске руке преко воде», хуманитарни концерт за БЕЛхоспице, помоћ Удружењу слепих и слабовидих Србије (Бели штап), помоћ Савезу слепих Београда, помоћ Лионс Club Београд за реализацију хуманитарних активности и многе друге.

  • Гуарнериус је организовао и плесне вечери – милонга – танго у сарадњи са Београдском Танго Асоцијацијом и сваке године традиционално организује фестивал танга.

  • Сваке године је Гуарнериус уз подршку страних амбасада организовао представљање култура разних земаља попут Јапана, Анголе, Кореје, Аустралије, Канаде, Пољске, Мексика, Бразила, Швајцарске, Шведске, Немачке, Словеније, Словачке, Чешке и других.

  • Сарађивали смо и са многим институцијама као што су: Гете институт, Италијански културни центар, Руски дом, Градска општина Стари град, Пакт за стабилност за југоистичну и источну европу, Про Хелвеција, Музичка продукција РТС-а, Факултет музичке уметности, Академија лепих уметности и са амбасадама Канаде, Аустралије, Данске, Краљевине Холандије, Бразила, Шведске, Кореје, Јапана, Руске Федерације, Пољске, Републике Чешке, Републике Словачке, Мексика, Бразила, Анголе и другим.

  • Центар лепих уметности Гуарнериус је био организатор свих великих концертних пројеката и турнеја маестра Јована Колунџије. Такође и серије јединствених концерата у оквиру пројеката Волите ли Бетовена, Брависсимо Маестро Мозарт и У част великом Брамсу.

14. децембра 2021. године Јован Колунџија преноси сва оснивачка права на Град Београд како би се спасао опстанак Установе Гварнеријус, коју је од почетка Колунџија сам финансирао. Од преноса оснивачких права, Центар лепих уметности Гуарнериус мења назив у Установа културе Гварнеријус.

Оснивач Установе културе Гварнеријус: Град Београд

Директор: Миљана Колунџија

X