октобар 24, 2024
Džordža Vašingtona 12, 11000 Beograd
МУЗИКА

„БРАМС & ЧАЈКОВСКИ“ – ЈЕЛЕНА ПОПОВ, ВИОЛИНА, КАТАРИНА ЈОСИФОСКА, ВИОЛИНА, ВУК БОЖИЛОВИЋ, КЛАВИР

Среда, 12. јун 2024. године у 20 часова

Програм: Ј. Брамс, П. И. Чајковски

Улаз је слободан уз обавезне резервације: info@guarnerius.rs или 066/8028-368

Јелена Попов је почела да свира виолину са девет година. Завршила је нижу и средњу музичку школу „Јосиф Маринковић“ у Зрењанину у класи проф. Вилме Дутине. Током свог школовања учествовала је на многим такмичењима од којих се издвајају „Златне степенице” у Ваљеву (посебно се издваја 1. награда, победник категорије 2022. године), „Стрингфест“ у Сремској Митровици (1. награда, 2023. године). Свирала је у Дечјој филхармонији, Филхармонији младих, на 15. Међународним сусретима младих у Јихлави у Ческој, међународном пројекту „Соундс оф Цханге“, фестивалу „Стрингс” у Лесковцу. Стални је члан Зрењанинске филхармоније, Зрењанинског камерног оркестра и Војвођанског симфонијског оркестра. Учествовала је на Међународном виолинском институту Стефана Миленковића као један од стипендиста 2023. године. Усавршавала се на мајсторским курсевима код професора Горана Кентере, Евгеније Кравцеве, Артјома Шишкова, Аркадија Винокурова, Сретена Крстића, Стефана Миленковића и Валерија Соколова. На четвртој години студија као и на мастер студијама је добитница Доситеје, стипендије Фонда за младе таленте Републике Србије. Студент је мастер студија на Академији уметности у Новом Саду у класи проф. Николе Алексића.

Катарина Јосифоска рођена је 2000. године у породици музичара. Виолину је почела да свира са 4 године у класи проф. Зима Чабе у мизичкој школи “Исидор Бајић” у Новом Саду, затим у класи проф. Мирјане Богдановић, а средњу музичку школу је завршила у класи проф. Иване Макевић Мађарић. Дипломирала је на Академији уметности у Новом Саду 2023. године, а тренутно је студенткиња мастер академских студија у класи проф. Николе Алексића. Као ученица и као студенткиња је освојила велики број награда на домаћим и међународним такмичењима, као солисткиња и чланица камерних састава.

Основну школу, као и нижу и средњу музичку школу је завршила са просеком 5,00 у свим разредима, добитница је Вукове дипломе. Академију уметности је дипломирала са просеком 9,90.

Била је вишегодишњи члан међународних симфонијских оркестара “Триорца” и “Esyo” као и камерног оркестра “Art Link млади виртуози” са којим је наступала као солиста, а као редовна чланица оркестра и са многим познатим уметницима. Тренутно је чланица Војвођанског симфонијског оркестра, Зрењанинског камерног оркестра и Зрењанинске филхармоније, а повремено учествује у раду оркестра опере СНП-а и оркестра Цамерате Нови Сад.

Пијаниста Вук Божиловић, (Београд, 1993.) један је од најталентованијих музичара своје генерације. Са три године је почео да се бави музиком уписавши музичко забавиште у музичкој школи ’’Даворин Јенко’’ у Београду. Основно музичко образовање стекао је у музичкој школи ’’Петар Коњовић’’, у класи професорке Милене Матијевић, а 2012. године је дипломирао као ученик средње музичке школе ’’Коста Манојловић’’ у Земуну, у класи професорке Ирене Опаров Добриле. Основне и Мастер академске студије завршио је на Факултету музичке уметности у Београду у класи пијанисткиње и професорке Лидије Станковић, а 2020. године је дипломирао и на Мастер студијама на “College of Chinese and ASEAN Arts” у Кини у класи реномираног руског професора и пијанисте Павела Раyкеруса. Вук је кроз мајсторске курсеве сарађивао са реномираним професорима и пијанистима као што су Александар Сердар, Александар Маџар, Игор Ласко, Арбо Валдма, Барух Меир, Степхен Ковацевицх, Иан Јонес и др.

Лауреат је такмичења ’’Јосип Славенски’’ у Београду, 2010. године као и такмичења ’’Михаило Вукдраговић’’ у Шапцу, 2011. године. Исте године освојио је и прву награду на Републичком такмичењу у Београду. Лауреат је такмичења ’’Даворин Јенко’’ у Београду, 2012. године, као и Међународног такмичења у Нишу. У оквиру ревије Шопенове музике освојио је 2. место и често наступа на концертима посвећеним овом великом композитору. Учесник је Бољшој фестивала руске класичне музике као и фестивала “Бемус”, једном од највећих фестивала у Србији. На такмичењу “Тхе фирст ЛСХ Асиа Пиано Цомпетитион” у октобру 2018. године у Кини, освојио је прво место међу 500 извођача из целог света. У априлу 2014. године, у Великој сали Коларчеве задужбине, Вук је, под диригентском палицом реномираног диригента Бојана Суђића и у пратњи симфонијског оркестра ФМУ, извео Шопенов први клавирски концерт у е-молу. Наступао је у свим битним концертним салама у Србији.

Члан неколико камерних ансамбала, а често наступа заједно са пијанистом Душаном Гроздановићем у клавирском дуу (VooDoo Piano Duo) који остварује велике резултате како у Србији тако и у иностранству. Једна од тих награда је и избор за најбољи камерни ансамбл, која се додељује први пут у историји факултета од 2018. године, под називом “Оливера Ђурђевић”. Такодје, 2018. и 2021. године овај дуо је сарађивао са Београдском Филхармонијом у оквиру пројекта “Концерти за децу”, на коме су кроз 40 концерата дочаравали деци “Карневал животиња” Камила Сен Санса. У јануару и јуну 2021. године одржали су целовечерње реситале у великој дворани Коларчеве задужбине, који су испраћени великим успехом и пажњом. Наступали су као солисти са оркестром “Музикон” у Београду (2022.), Националним оркестром Туркменистана у Бајројту (Немачка, 2023.), као и симфонијским оркестром “Станислав Бинички” у Београду (2023.) на којима су изводилии концерте за два клавира и оркестар Моцарта, Андрића, Пуланка и Нуримова. 2023. године издали су свој први компакт диск под називом “Откровење” на коме су извели дела српских композитора старије и младје генерације за два клавира и један клавир четвороручно.

Вук често наступа на концертима посвећеним стваралаштву српске композиторке Исидоре Жебељан изводивши њену музику за клавир као и велики број камерних дела. Издваја се концерт у Великој дворани Коларчеве Задужбине (2023.) са чувеним квартетом “Бродски” на коме је наступао као члан ансмбла изводивши капитална дела ове велике композиторке.

Велику захвалност на искуству и пренетом знању Вук приписује Маестру Јовану Колунџији са којим је наступао на турнејама широм земље и региона.

Као професор клавира преносио је своје знање радом у музичким школама “Петар Коњовић” и “Станковић” у Београду, а од 2023. године запослен је као стручни сарадник – корепетитор на Академији уметности у Новом Саду.

“ Вук Божиловић је веома талентован и вредан млади уметник чија су љубав према музици и посвећеност према истој јако инспиративни. Његова веза са музиком и клавиром је изузетна а његова оригиналност и способност да пренесе своје идеје и осећања са концертног подијума публици су јединствене.”

Руски пијаниста и професор, Павел Раyкерус (Кина, 2019)

“ Вук Божиловић је млади музичар изузетног талента, велике енергије, снажног темперамента, музикалности и завидних пијанистичких потенцијала. Његова веза са музиком је исконска а интерпретације одишу духовношћу која је ретка у тим годинама. Радозналост, стрпљење, велики радни елан, огромна љубав према музици и клавиру и непосредност музицирања пред публиком су квалитети који указују на то да је Вук млади музичар који заслужује сваку пажњу.”

Пијаниста и професор, Лидија Станковић (Београд, 2019)

“Свирање овог пијанисте високо је естетизовано, приступ инструменту суптилан, па су сви мелодијско-хармонски покрети у његовој интерпретацији лако покретљиви и крајње сугестивни. Квалитет и боја тона код Божиловића представљају квалитет који га чини сасвим особеним уметником.”

Срђан Тепарић, професор и критичар (Музички лимбо, Београд 2022.)

Програм:
• Јоханес Брамс – Концерт за виолину и оркестар оп.77 у Де-дуру;
Allegro non troppo
Adagio
Allegro giocoso, ma non troppo vivace
Јелена Попов, виолина
Вук Божиловић, клавир

• П. И. Чајковски – Концерт за виолину и оркестар оп.35 у Де-дуру;
Allegro moderato
Canzonetta: Andante
Finale: Allegro vivacissimo
Катарина Јосифоска, виолина
Вук Божиловић, клавир

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X