Evropska kritika Marini priznaje »intenzivno unutrašnje doživljavanje« (Bern, Švajcarska), »tehničku izbrušenost« (Ljubljana), »prefinjenu muzikalnost« (Beograd), »plemenitu poeziju« (Rim), »dubok i pun ton« (Malme, Švedska), »inteligenciju i imaginaciju« (The Times, London), »individualni stil sviranja« (Rejkavik, Island) i karakteriše je kao »rafiniranu i iskusnu virtuoskinju« (Brisel, Belgija) i »zrelu umetnicu« (Oslo, Norveška).
Pored muzičkog praznika koji će prirediti na svom koncertnom predstavljanju prestoničkoj publici, Horakova će održati i majstorsku radionicu za sve muzičare i muzičke pedagoge.
Čuvena pijanistkinja je u Guarneriusu trebalo da nastupi 17. maja ove godine, a koncert je zbog velikih poplava koje su zahvatile našu zemlju, otkazan.
Sa željom da pomogne našem narodu u nevolji, Marina je muzički festival „Allegro giovanissimo“, čiji je osnivač, a koji se sa velikim uspehom svakog juna održava u Ljubljani, posvetila žrtvama poplava i prikupljanju novca za pomoć ugroženima u Srbiji.
Sakupljeni prihod, Horakova će na beogradskom koncertu uručiti jednom mladom muzičaru iz Srbije, čija je porodična kuća uništena u poplavama.
Na programu koncerta u Guarneriusu, naći će se dela Mocarta, po čijim je izvođenjima Marina Horak poznata, kao i kompozicije Betovena i Šopena, a sa željom da na svom gostovanju promoviše i slovenačko muzičko stvaralaštvo, drugi deo koncerta će doneti i kompozicije istaknutog slovenačkog autora Jurija Miheveca.
Svoje koncertno gostovanje u Guarneriusu, Horakova će upotpuniti i majstorskom radionicom za naše najbolje mlade pijaniste. Više detalja o programu i načinu prijave, saznajte ovde
RADIONICA
BIOGRAFIJA MARINE HORAK
2008. godine pijanistkinja MARINA HORAK je primila Betetto nagradu »za izuzetan umetnički uspeh«, koju dodeljuje Udruženje muzičkih umetnika Slovenije, a 2013. godine joj je Senat Muzičke akademije Univerziteta u Ljubljani, dodelio »Počasno priznanje za uspešan i predan umetnički i pedagoški rad«.
Marina je slovenačka pijanistkinja poljsko-makedonskog porekla, za koju je Jehudi Menjuhin izjavio da donosi „veliki doprinos muzičkom životu svake sredine“. Već kao mlada umetnica je, prema mišljenju Nadie Boulanger „izražavalasvojuumetnostsaneverovatnomuverljivošću“.
Veliki deo života je provela u Minhenu, Parizu, Amsterdamu i Londonu. Otkad se 2001. godine vratila u Sloveniju, angažovana je kao profesor na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, a brojni recitali i kamerna muzika vodili su je u širom sveta.
Od 2005. godine redovno koncertira i drži majstorske radionice u SAD-u. Kao solista, pedagog i član žirija, gostovala je na festivalima Pera Piano Festival (Istanbul), Banjalučko Bienale, Leto u staroj Ljubljani, Festival Lent (Maribor), Northern Lights Music Festival (SAD), Terra Magica Glazbeni Festival i Hvarsko Ljeto (Hrvatska), Forfest Kromeriž (Češka) i Festival Hopes, Talents, Masters (Bugarska).
Posle diplome koju je sa 19 godina stekla u klasi svoje majke prof. Hilde Horak, na Akademiji za muziku u Ljubljani, usavršava se u Minhenu i u Parizu. Studije čembala i brojne majstorske radionice dodatno obogaćuju njen razvoj. U Londonu upoznaje Petera Feuchtwangera, sa kojim radi intenzivno i postaje njegov asistent, što njenoj umetničkoj i pedagoškoj delatnosti, daje potpuno novi smer.
Diplome, priznanja (JRT, Gaudeamus) i nagrade (Pariz, Zagreb, Vercelli, La Rochelle, Minhen) otvaraju joj vrata na koncertnih podijuma i radijskih kuća i tokom karijere koncertira i snima u čitavoj Evropi, od Rejkjavika do Madrida, od Osla do Skoplja. Turneje je vode u Hong Kong, Singapur, Australiju, Novi Zeland, Maleziju, Bruneje i Indiju. Pojavljuje se na brojnim festivalima u Francuskoj, Norveškoj, Sloveniji, Nemačkoj, Kini, Danskoj, Švajcarskoj i Hrvatskoj.
Evropska kritika Marini priznaje »intenzivno unutrašnje doživljavanje« (Bern, Švajcarska), »tehničku izbrušenost« (Ljubljana, Slovenija), »prefinjenu muzikalnost« (Beograd, Srbija), »plemenitu poeziju« (Rim, Italija), »dubok i pun ton« (Malme, Švedska), »inteligenciju i imaginaciju« (The Times, London), »individualni stil sviranja« (Rejkavik, Island) i karakteriše je kao »rafiniranu i iskusnu virtuoskinju« (Brisel, Belgija) i »zrelu umetnicu« (Oslo, Norveška).
Ploča sa delima Roberta Šumana za Pavane Records, CD sa klavirskim sonatama slovenačkih autora (Škerjanc, Lipovšek, Šivic, Matičič) za Gallus (Ljubljana) i CD »Nepoznati Šopen« za ZKP-RTV (Ljubljana), dobijaju odličnu ocenu međunarodne kritike.
Kao pedagog radila je širom sveta. Na ljubljanskoj Akademiji je kreirala predmet Dimenzije izvođenja, u kojem specifičnimn pristupom vodi studente ka boljem razumevanju samih sebe i dubljem, prisnom muzičkom izražaju. Prof. Marina Horak je na Akademiji za muziku (Univerzitet u Ljubljani), pre tri godine počela da okuplja oko sebe mlade muzičare i sa njima svake godine organizuje 6 koncerata u okviru dva festivala pod imenom „Allegro giovanissimo„, koji se odvijaju u dvorani ljubljanskog Magistrata.
Više informacija na www.marinahorak.com
Leave feedback about this