КОНЦЕРТ
ДУШАН ПАНАЈОТОВИЋ, виолина
ИГОР ДРАЖЕВИЋ, клавир
Среда, 14. децембар 2022. године, у 20 часова
Програм: В. Мокрањац, Ж. Ф. Рамо, Ј. Славенски, С. Рајичић
Улаз је слободан.
Душан Панајотовић (1992) рођен је у Књажевцу, где је стекао основно музичко образовање у школи „Предраг Милошевић“ у класи проф. Огњана Рилака, а средње музичко образовање наставља у Нишу, у музичкој гимназији „Војислав Вучковић“ у класи проф. Зорице Илић. Факултет музичке уметности у Београду је уписао 2010. године у класи ред. проф. Гордане Матијевић-Недељковић, под чијим менторством је завршио основне и мастер студије. Тренутно похађа докторске студије на Катедри за гудачке инструменте, где је истовремено ангажован као асистент. Његови први музички кораци, али и каснија професионална извођења, праћена су бројним републичким и међународним наградама попут награде за Најбољег младог уметника коју додељује удружење музичких уметника Србије (УМУС), прва награда на интернационалном такмичењу „3рд Интернатионал Данубе Инструментал Цомпетитион“ у Улму, Немачка, затим „Yамаха“ награда, а потом и специјална награда на интернационалном такмичењу „Охрид Пеарлс“ у Македонији у виду стипендије за даље усавршавање на „Сцхооле оф Мусиц & Данце, Цоллеге оф Цреативе Артс“, државном универзитету у Сан Франциску, САД. Одликован је и првом наградом на интернационалном такмичењу „Бургос Интернатионал Мусиц Фестивал“ у Шпанији, првом наградом на „Републичком такмичењу“ у Београду, а такође је и добитник награда из фондова Миодраг Мацић–Мишо, Мери Жежељ–Мајер и Мерима Драгутиновић. Као солиста истакао се на републичким и иностраним музичким фестивалима попут чувених „Нишких музичких свечаности“ (НИМУС), „Београдских музичких свечаности“ (БЕМУС), „НЕИСУОНИ ДЕИЛУОГХИ“ у Италији, Мокрањчевим данима у Неготину, музичком фестивалу „У част Предрага Милошевића“ чији је и оснивач, Цонвивиум мусицум у Крагујевцу, Међунардоној трибини композитора, Сплитског лета итд. Солистичке наступе је остварио са оркестром на „Бургос Интернатионал Мусиц Фестивал“ у Шпанији, са гудачким оркестром „Душан Сковран“ у великој дворани Задужбине И. М. Коларца, Нишким симфонијским оркестром, уз пратњу оркестра театра у Улму и других. Са гудачким квартетом „4 гудача“ изводио је дела српских и иностраних аутора, што је забележено на ЦД диску. Као концертмајстор је наступао у „Yоунг Еуро Цлассиц Орцхестра“ у сали „Берлин Конзертхаус“, под руководством Лиане Исакадзе, и са СО Факултета музичке уметности, а тренутно је ангажован као концертмајстор у камерном ансамблу „13 гудача“. Стручна усавршавања стиче код Јована Колунџије, Хагаиа Шахама, Олега Похановског, Павела Верњикова, Стефана Миленковића, Орфеја Симића, Сретена Крстића и других светски познатих имена, значајних за интерпретацију виолинске музике. Залаже се за извођење савремених дела, превасходно српских композитора у циљу очувања српског композиторског стваралаштва. Вођен овом идејом, обновио је Београдски трио са колегама који такође негују савремено српско стваралаштво. Са триом је изводио дела бројних композитора широм наше земље, али и у Европи са посебним акцентом на наступима Белгији у „Бозаар“ сали лепих уметности.
Игор Дражевић (1989) је рођен у Лозници. Основне, мастер и докторске студије је завршио на Факулету музичке уметности у Београду. Докторски уметнички пројекат, у класи професора Александра Шандорова, на катедри за клавир је одбранио 2021. године, и тиме стекао титулу доктора уметности. Током школовања усавршавао се код истакнутих професора клавира: Светлане Богино, Владимира Угаркова, Наталије Трул и Сиавуша Гаџијева, Александра Сердара, Дубравке Јовичић, Невене Поповић, Јокут Михајловић, Арбо Валдме, Александре Романић.
Наступао је широм земље и у иностранству (Италија, Белгија, Румунија, Босна и Херцеговина, Македонија). Поред солистичких концерата, наступа и као камерни музичар. Члан је ансамбла ,,Београдски трио” од 2015. године. Поред извођења композиција традиционалне музичке литературе, афинитет према композицијама савременог музичког стваралаштва, посебно оним насталим у Србији, не изостаје. Учествовао је на фестивалима савремене музике као што су ,,РеЦонструцтион” (2017, 2018), ,,КоМА” (2017, 2018, 2019), Рострум+ (2018), Роси фест (2019, 2020), СТРИНГС (2018, 2019, 2020). Са члановима ансамбла ,,Београдски трио” присутни су у пројектима (Рострум+), као и стални сарадници на извођењу студентских испитних радова из композиције. У оквиру пројекта Рострум+ чланови овог ансамбла су наступили 2018. године у елитној Концертној дворани Палате лепих уметности „Бозар“ у Бриселу (Белгија), где су изводили дела српских композитора. Концертне сезоне Београдског трија (2018/2019, 2019/2020, 2020/2021) подржава је и финансира Сокој – Организација музичких аутора Србије. Концертну серију под називом „Камерна музика Ивана Јевтића“ у 2019. години финсирала и подржавала је Република Србија – Министарство културе и информисања. Као један од извођача учествовао је у концертној серији под називом „Музика композитора академика, путовање по Србији“ коју је организовала Српска академија наука и уметности у Београду 2020. године. Као солиста и као камерни музичар ради на промовисању у очувању музичког стваралаштва домаћих аутора широм Србије и у иностранству. Тренутно ради као уметнички сарадник/корепетитор на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу и у Музичкој школи „Марко Тајчевић“ у Лазаревцу.
Leave feedback about this