ТРИО АУРА
(Северна Македонија)
Пратећи програм фестивала БУНТ 8.0
Страшо Темков, флаута
Ана Гацева, клавир
Марјан Милошевски, фагот
Петак, 11. децембар 2020. у 15:30ч
Програм: Ч. Лефевр, Ј. Коетсиер, Н. Димушевски, А. Пјацола
Улаз је слободан.
Због ограниченог броја места и поштовања епидемиолошких мера резервације су обавезне: info@guarnerius.rs или 069/3612038
Трио Аура чине истакнути македонски уметници, флаутиста Страшо Темков, пијанисткиња Ана Гацева и фаготиста Марјан Милошевски. Осим богате извођачке каријере, ангажовани су и као професори на Факултету за музичку уметност у Скопљу. Реализовали су многобројне концерте као солисти и као камерни музичари у САД, Француској, Немачкој, Аустрији, Енглеској, Бугарској, Словенији, Србији, па и у Азији и Африци. Несумњиво се убрајају у најбоље и најактивније музичке уметнике Македоније о чему говоре и бројне критике. У овом саставу су остварили дугогодишњу богату концертну активност, изводећи дела свих музичких епоха и стилова. Трио често промовише дела македонских композитора написаних баш за овај састав. Њихово извођење карактерише изразита експресивност, музичка симбиоза и компактност звука и израза.
Страшо Темков је један од најуспешнијих македонских уметника своје генерације. Дипломирао је на Факултету музичке уметности у Скопљу, а магистрирао на музичкој академији „Панчо Владигеров” у Софији, Бугарска. Током студија је сарађивао са еминентним европским и светским уметницима и педагозима, што је резултирало бројним наградама на републичким и савезним такмичењима младих уметника бивше СФРЈ. Од 1991. године је ангажован као соло флаутиста Македонске филхармоније.
Таленат и жеља за уметничком реализацијом га је довела на концертне подијуме као солисту са великим бројем оркестара: Македонска филхармонија, Француско-амерички камерни оркестар, Камерни оркестар Македонске филхармоније, Камерни оркестар „Аморозо”. Одржава концерте као солиста, и као члан Македонског дувачког квинтета и многих других камерних састава. Наступа на многобројним фестивалима у земљи и и иностранству: „Охридско лето”, „Јесење музичке свечаности”, „Скопско лето”, „Дани македонске музике”, „Хераклијске вечери”, „Арт Аполонија” – Софија (Бугарска), „НИМУС” и „ЛЕДАМУС” (Србија), „Еспресиво” (Цетиње – Црна Гора), „Барски љетопис” и Међународни дани камерне музике (Црна Гора – Никшић), затим Хрватска, Италија, Француска, Енглеска, САД. Један је од ретких македонских уметника који је наступао у престижном „Карнеги холу” у Њујорку.
Репертоар Страше Темкова обухвата дела од барока до савремене музике. Изразита је његова тежња за промовисањем савременог домаћег и страног стваралаштва за флауту. Издао је два компакт диска са пијанисткињом Маријом Вршковом. Његова посвећена педагошка делатност као редовног професора флауте на Факултету музичке уметности у Скопљу се огледа кроз престижне резултате студената на такмичењима, као и наступе на солистичким реситалима и концертима са оркестрима.
Темков је оснивач квартета флаута „Аулос”. Редовно учествује као члан жирија на домаћим и међународним такмичењима. Уметник је упечатљивог стила и израза.
Ана Гацева ради као редовни професор клавира на Факултету музичке уметности у Скопљу. Дипломирала је и магистрирала клавир на ФМУ у Скопљу, као најбољи студент у генерацији са признањем цум лауде y класи професора С. Слејанска. Паралелно је дипломирала и магистрирала клавир и камерну музику на светски реномираној музичкој академији ЕЦОЛЕ Нормале Суппериеуре де Парис ,,Алфред Цортот“ y класи професора Р. Јаса и Ш. Дебуши, као добитник највише дипломе клавирског концертног извођача. Докторску дисертацију из клавирске интерпретације је одбранила под менторством професора Емеритус С. Јанга са Тринити Колеџа у Лондону и професора Д. Бужаровског са ФМУ у Скопљу. Исте године, Гацева издаје књигу „Пијанистичка техника у концертима композитора-извођача светске музичке сцене”. Пут усавршавања је води на светски познату „Моцартеум Академију” коју је завршила у класи професора Дел Вињ, као њен најмлађи учесник и стипендиста. Године 2005. као добитник Темпус Гранта (у оквирима ТЕМПУС пројекта ЕУ) боравила је на Тринити Колеџу у Лондону.
Ана Гацева се издваја као једна од најактивнијих и најуспешнијих солиста у својој земљи. Сарађивала је са врсним пијанистима и педагозима, као што су Моник Дешосе, Жан Клод Пентије, Милена Молова, Александар Штаркман, Жени Захариева итд. Добитник је више високих државних и међународних награда и реализовала је бројне концертне наступе. По позиву угледних сала и институција Гацева је концертирала у Њујорку, Паризу, Бечу, Салзбургу, Минску, Киеву, Дрездену, Софији, Букурешту, Љубљани, Загребу, Пловдиву, Београду, Порторожу, Бару, Цетињу, Логатецу… Ана Гацева је чест солиста Македонске филхармоније, Омладинског интернационалног камерног оркестра, Оркестра за савремену музику „Света Софија”, Руског академског камерног оркестра, Битолског камерног оркестра. Реализовала је бројне снимке за македонску Телевизију, као и снимке за Радио Скопље, Радио и телевизију Загреб, Радио Љубљану. По позиву одржала је бројне семинаре и била члан жирија и такмичења клавирске интерпретације у својој земљи и ван земље. Репертоар Ане Гацеве укључује дела аутора свих музичких епоха као и дела македонских композитора која активно промовише у земљи и ван земље.
Године 2012. добила је високу награду „Георги Божинков” за најбољег музичког извођача, коју додељује Савет композитора Македоније.
Марјан Милошевски је дипломирао, а 2003. године и магистрирао фагот на Факултету за музичку уметност у Скопљу, у класи професора П. Трајковског. У току студија је два пута као најбољи студент наступао са Македонском филхармонијом.
Професионалне почетке везује за камерни оркестар за модерну музику „Света Софија”, са којим наступа на „Охридском лету” и „Данима македонске музике”. После мајсторске школе у Дубровнику 2002. године добија позив за сарадњу са оркестром за нову музику „Сонемус”. Са овим оркестром је остварио бројне концерте на Балкану и у многим европским центрима. Године 2004. је основао музичку радионицу ,,Ад либитум”, са нагласком на дрвеном дувачком квартету и квартету фагота.
Активан је у више камерних састава: Трио опере, „Кон темпора”, Дувачки квинтет Македонске опере и балета, Трио „Аура” и др. Тренутно је први фаготиста Македонске опере и балета и ванредни професор фагота на Музичкој академији у Скопљу.
Милошевски је фаготиста млађе генерације који на свом репертоару успешно одржава и дела старих мајстора као и дела најновијих праваца класичне музике.
Leave feedback about this