November 9, 2024
Džordža Vašingtona 12, 11000 Beograd
МУЗИКА

ГАЛА КОНЦЕРТ – ВАМА У ЧАСТ – ЈОВАН И ГУДАЧИ

ВЕЛИКА ДВОРАНА КОЛАРЧЕВЕ ЗАДУЖБИНЕ
Маестро ЈОВАН КОЛУНЏИЈА, виолина и камерни оркестар ГУДАЧИ СВ. ЂОРЂА
“ВАМА У ЧАСТ – ЈОВАН И ГУДАЧИ”
Најлепша класика и филмска музика
Традиционални концерт маестра ЈОВАНА КОЛУНЏИЈЕ на Коларцу, ће ове године донети нову сарадњу прослављеног виолинисте и нашег најугледнијег камерног оркестра Гудачи св. Ђорђа, у занимљивом споју класике и филмске музике.
У част оних који на крају сваке године са нестрпљењем очекују нови концертни пројекат маестра Колунџије на Коларцу, осмишљен је програм који ће за публику бити веома атрактиван, док ће за извођаче представљати прави изазов.
Следећи успешну идеју прошлогодишњег концерта „Ладиес ин Лавендер“, који је увео филмску музику на репертоар маестра Колунџије, наступајући концерт ће, поред дела великана класике, донети и композиције најпознатијег аутора филмске музике, Енија Мориконеа и његову музику из филма Цинема Парадисо, која ће у Београду бити изведена први пут, у обради за виолину и камерни оркестар.

Програм: Бацх, Креислер, Массенет, Саинт-Саенс, Сарасате, Мориццоне

УЛАЗНИЦЕ СУ У ПРОДАЈИ НА БИЛЕТАРНИЦИ КОЛАРЧЕВЕ ЗАДУЖБИНЕ

Покровитељ концерта: Министарство културе и информисања Републике Србије
Организатори: Центар лепих уметности Гуарнериус и камерни оркестар Гудачи св. Ђорђа

 

Виолиниста ЈОВАН КОЛУНЏИЈА је рођен у Београду, где је магистрирао на Музичкој академији у класи професора Петра Тошкова, а усавршавао се код чувеног виолинисте Хенрика Шеринга. Иза себе има завидну светску каријеру и више од четири хиљаде одржаних концерата у земљи и свету.
Јован Колунџија је оснивач Центра лепих уметности у Београду, који носи назив Гуарнериус по Гуарнериусовој виолини из 1754. године, на којој Јован наступа последњих двадесетак година. Наш уметник поред својих концерата, део свог времена посвећује промовисању и даљем школовању младих талената у својој уметничкој задужбини – Центру лепих уметности Гуарнериус, који је постао најатрактивнија камерна дворана у нашем граду, а отворен је 2001. године.
Бројне награде и признања сведоче о његовим високим уметничким достигнућима, како у земљи, тако и у иностранству:
Специјална Диплома на Међународном такмичењу Wиениаwски у Познању 1967.
Прва награда на Такмичењу младих југословенских виолиниста у Загребу 1969.
Диплома на Међународном такмичењу Жак Тибо у Паризу 1969.
Специјална Диплома на Међународном такмичењу Карл Флеш у Лондону 1970.
Прва награда на Такмичењу Сабре Марокин у Мексику 1971.
Друга награда на Међународном такмичењу омладине у Београду 1971.
Прва Награда Савеза композитора Југославије на Међународном такмичењу музичке омладине Југославије 1971.
Октобарска награда града Београда за најбоље стручне и научне радове студената 1971.
Међународна Награда на такмичењу Мађарске телевизије у Будимпешти 1971.
Награда Иво Тијардовић у Загребу за бројне наступе врхунског квалитета 1977.
Повеља Савеза музичких уметника Југославије Златна лира ( највећа југословенска уметничка награда), за најуспешнија уметничка остварења између два конгреса 1974.-1979.
Признања Удружења музичких уметника Србије за најуспешније концерте у Београду 1977., 1978., 1979. и 1986. године
Награда Орландо у Дубровнику за најбољи концерт на Дубровачком летњем фестивалу 1982.
Октобарска награда града Београда за највредније достигнуће у области музике 1988.
Граматом патријарха српског господина Павла 2004.
Годишња награда Златни Беочуг за трајни допринос култури Београда 2006.
Априлска награда града Београда за музичко и музичко сценско стваралаштво 2007. године
1994. године маестро Колунџија је као солиста са Београдском филхармонијом и Гудачима Св. Ђорђа, извео програм ДЕСЕТ ВЕЛИЧАНСТВЕНИХ који се састојао од десет виолинских концерата за само четири дана.
Крај 2008. године обележио је маестрални концертни подухват Јована Колунџије-пројекат ВОЛИТЕ ЛИ БЕТОВЕНА у четири узастопне вечери донео извођење интегралног опуса Бетовенових соната за клавир и виолину, што је био прави куриозитет, не само за Београд, већ и за светску музичку сцену. Ово је био несвакидашњи подухват који се на концертним подијумима у свету ретко реализује.

Настављајући традицију децембарских дружења са београдском публиком, маестро Колунџија је на концертима БРАВИССИМО МАЕСТРО МОЗАРТ! уз сарадњу четири пијанисткиње извео 15 Моцартових соната, што је још један амбициозан пројекат, који је обележио концертну сезону 2009/10.
2010. године Јован Колунџија је концертним пројектом У ЧАСТ ВЕЛИКОМ БРАМСУ, заокружио идеју извођења целокупних опуса соната великих аутора, с обзиром да је програм представљен публици на Коларцу, али и широм земље, донео комплетан опус соната Јоханеса Брамса за виолину и клавир.
Турнеје – више пута је наступао у следећим земљама: Аустрија, Белгија, Шведска, Канада, Чиле, Колумбија, Костарика, Чешка, Словачка, Финска, Француска, Грчка, Мађарска, Индија, Италија, Мексико, Норвешка, Перу, Јужна Кореја, Пољска, Румунија, Бугарска, Русија, Украјина, Белорусија, Литванија, Летонија, Естонија, Шпанија, Велика Британија, Венецуела, САД, Немачка, Кина, Тајланд, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Македонија, Србија…
Фестивали – Салзбург, Берлин, Евијан, Прашко Пролеће, Братиславске музичке свечаности, Дубровачки летњи фестивал, Београдски музички фестивал, Охридско лето, Сервантино у Мексику, Малар у Шведској итд…
Наступао је са угледним уметницима као што су: Хенрик Шеринг, Алдо Чиколини, Алексис Вајсенберг, Ловро Матачић, Вацлав Сметачек, Оскар Данон, Алексис Хаузер, Вероника Дударова, Кениширо Кобајаши, Ханс Петер Франк, Јевгениј Светланов, Карло Цеки, Сикстин Ерлинг,Павле Дешпаљ, Живојин Здравковић, Милан Хорват, Младен Јагушт, Шелдон Моргенстерн итд.
Наступао је у најпознатијим светским концертним дворанама попут Карнеги Хола у Њујорку, концертне дворане Чајковски у Москви, Гаво у Паризу, Сале филхармоније Жорж Енеску у Букурешту, Санта Ћеилија у Риму, Беас Артес у Мексико Ситију, Геванд Хаус у Лајпцигу, концертне дворана Дворжак, итд….
Наступао је на специјалним концертима која су била у организацији УНЕСЦО у Београду и Паризу и био је члан ФИАМ-а – УНЕСЦО.
Снимио је велики број ЛП-а и ЦД-а, емитованих на многим међународним ТВ и радио станицама, а само у оквиру снимљених програма РТС-а, има преко двеста сати снимљеног материјала.
Одржао је велики број хуманитарних концерата.

КРИТИКЕ
» ….Јован поседује урођене квалитете који се не могу научити. Мислим на квалитет звука, топлину, хумани прилаз музици, осећај за стил. Он је срећна комбинација срца и духа… Јован Колунџија је јединствен драгуљ међу младим светским виолинистима. Он досеже највише домене у уметничком извођењу…Пред њим је изузетна међународна каријера…« (Хенрик Шеринг)
»…Дивили смо се вашој сигурности и ватрености вашег извођења, вашем мајсторству и јединственој концепцији ». (Јехуди Мењухин)

Камерни оркестар Гудачи св. Ђорђа основан је 1992. године, на иницијативу групе бивших ученика прстижне Школе за музичке таленте из Ћуприје и нашег угледног професора Петра Ивановића.
До данас, више генерација најеминентнијих уметника чиниле су овај јединствени београдски камерни ансамбл. Концерте Гудача св. Ђорђа пратиле су неподељене симпатије публике и високе оцене стручне јавности у земљи и иностранству, а трајни звучни записи за радио и телевизију, као и 17 ЦД издања веродостојно документују уметничке резултате оркестра.
Гудачи за собом имају више од 1600 концертних наступа у земљи, али и широм Европе, а редовно наступају на реномираним фестивалима.
Својим музичким профилом, посвећеношћу и ентузијазмом остварили су сјајне сарадње са реномираним солистима, диригентима и композиторима.
Прва награда на Међународном такмичењу Музичке омладине у Београду 1996. године, допринела је да овај ансамбл постане један од најзначајнијих оркестара у земљи, а исте године, Гудачи св. Ђорђа су позвани да одрже концерт у Лондону поводом 50-огодишњице УНИЦЕФ-а.
Престижну Награду Града Београда, Гудачи св. Ђорђа су добили 2006. године за извођење музичког маратона под називом Мусиц Цхалленге, на којем су изведени сви Моцартови концерти за виолину и Симфонија бр. 29 у А-дуру.
У свом две деценије дугом раду, остварили су бројне успехе, а од недавно добијених награда, издваја се признање Концерт године, које је угледни магазин Музика Класика доделио Гудачима и виолинисти Роману Симовићу за најуспешнији концерт одржан у 2011. години.
Крајем прошле године, управо на прагу почетка прославе великог јубилеја, Гудачима св. Ђорђа је приличена велика част – постали су партнери великог пројекта Београд 2020 – европска престоница културе, уз образложење да « Гудачи на најбољи начин промовишу креативни потенцијал, животни стил и културну понуду Београда, као и његов космополитизам и мултикултуралност. »

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X