„ФМУ И ГВАРНЕРИУС НАГРАЂУЈУ“
ИРИНА ПЕЈОСКА, харфа
Бојана Загорац, клавир
Четвртак, 16. децембар 2021. године у 19 часова
Програм: К. Салцедо, Х. Реније, К. Дебиси, Г. Форе, Б. Бритен
Улаз је слободан.
Због ограниченог броја места и поштовања епидемиолошких мера резервације су обавезне:
info@guarnerius.rs или 069/3612038
Таленте подржава: Министарство културе и информисања Републике Србије
Ирина Пејоска је рођена 2002. године у Београду. Од своје седме године почиње да се бави музиком, кренувши прво да свира виолину у Музичкој школи “Мокрањац”, да би после пар година прешла на харфу у Музичкој школи “Станковић”. Најпре је била у класи професорке мр Сташе Мирковић Грујић, а после годину дана прелази у класу професорке мр Иване Пејоске. Током музичког школовања, остварила је много признања и награда. До сада је освојила преко 15 награда на такмичењима у земљи и иностранству од којих је 9 првих и три лауреата. Ова млада харфисткиња која већ дуже време својим радом и стваралаштвом скреће пажњу стручне, уметничке јавности на себе. Уписала је 2019. године, са само 16 година, Факултет музичке уметности у Београду у класи редовног професора др ум. Милене Станишић.
Наступала је на свим важнијим концертима Музичке школе “Станковић”. Гостовала је и у другим школама, салама и медијски промовисала школу где год је требало. Свакако треба издвојити три наступа на Коларцу, поводом прославе Дана школе “Станковић” и учествовање на 18. Међународном фестивалу харфе у Србији где је одржала солистички концерт у свечаној сали Музичке школе “Станковић” и имала наступ са гудачким оркестром “Метаморфозис” на самом затварању фестивала на Коларцу. “Лепо извајани и суптилно изведени мелодијски преливи широког опсега били су главна особина инетерпретације ове младе уметнице” су биле речи нашег цењеног критичара Срђана Тепарића.
2017 године, проглашена је за ђака генерације у основној музичкој школи “Станковић”.
Посебно се издваја њена мала солистичка турнеја у 2018. години у којој је имала један солистички концерт у Београду у Галерији Матице Срба и исељеника, један у Панчеву у Галерији културног центра и два изузетно запажена солистичка концерта која је одржала у Џакарти, од којих је један био у концертној дворани главног града Индонезије, а други у изразито респектабилном и луксузном ресорту Тхе Сунданесе Цултурал Виллаге Пасебан који је, овом инструменту и музици у част, назван “Харфа у планини” (“Харп он тхе Моунтаин”), а на којем је присуствовао и Њ.Е. Слободан Маринковић, амбасадор Републике Србије у Индонезији. О њеним успесима снимљени су прилози за телевизију и радио и објављивани чланци у новинама.
Поред солистичких наступа. ова млада уметница се вешто показала и у оркестарском извођењу као и у извођењу камерне музике. Наступала је са Дечјом филхармонијом као гост на традиционалном новогодишњем концерту у Сава Центру и са оркестром Музичке школе “Јосип Славенски” на концерту у Народном позоришту” у Београду. Са камерном музиком Ирина је наступала на разним међународним и републичким такмичењима, на којима је и освајала награде.
2019. године, Ирина Пејоска, добитница је Светосавске награде коју додељује Министарство образовања, науке и технолошког развоја Републике Србије, за изузетне резултате које је остварила до сада. Овакво једно престижно признање је свакако потврда да Ирина иде добрим путем.
На 19. Међународном фестивалу харфе „Имаш ли и ти жицу?“ у сали Коларчевог универзитета, показала је своје умеће у различитим жанровима наступајући у џес ансамблу, камерном квартету студената и професора уз пратњу гудачког оркестра Метаморфозис. Као доказ изузетно успешног наступа на том концерту је и остварена награда града Београда за стваралаштво младих у области уметности за наступ са квартетом и изведбом дела Божидара Обрадиновића „Сан, светлост и кретање“
У сарадњи са модном дизајнерком Драганом Огњеновић, која иначе учествује у њеном визуелном идентитету, 2020. године одржава солистички концерт на отвореном.
Поред споменутих награда, признања и наступа, Ирина је похађала мастер курсеве код еминентних харфиста као што су Ирина Цинк (Швајцарска), Олга Шевелевич (Русија), Емануела Дел Спонти (Италија) и Ијан Џонс (Велика Британија), као и Међународну летњу Школу “ХарпМастер” у Швајцарској и кад год за то има прилику ради на усавршавању свог знања.
Leave feedback about this