Хуманитарни концерт за Дом за пензионере Бежанијска коса
Староградске песме “ПОД ФЕЊЕРИМА БЕОГРАДСКИХ НОЋИ”
Хор АКАДЕМИЈЕ ЕДУКАТИВА
Гости / Чланови Уметничког центра “Талија”
Изложба радова полазница курса – СЛИКАЊЕ НА СВИЛИ- Академије Едукатива
Певачка група Академија Едукатива из Београда, постоји већ 6 година, под диригентском палицом проф. Зорице Ђерговић, која их прати на клавиру или клавијатурама. Такође, чланица хора Јасна Хинић пева и прати на гитари.
Њихов репертоар чине пре свега староградске песме, али и руске романсе, српске родољубиве песме, као и неколико песама духовног карактера.
Све чланице певају са великом љубави и ентузијазмом према српском културном благу, јер сматрају да је оно озбиљно угрожено агресивним налетима поп музике, те се ово певање и музика све мање чује.
Групу чини 13-15 жена изузетно лепих гласова, као и слепи певач Ранко Бурић, изразитих вокалних квалитета.
Бележе бројне наступе, а само у овој години, издвајају се концерти у Руском дому, кући Ђуре Јакшића у Скадарлији, Етнографском музеју, РТС-у, манастиру Манасија итд.
У наступајућој години, очекују их гостовања у Српском културном центру у Паризу, затим у Темишвару, као и наступ у Коларчевој задужбини на Светосимеоновској Академији (са духовним песмама).
Цео скромни приход концерта у Гуарнериусу, намењен је Дому пензионера на Бежанијској коси.
Исте вечери, посетиоци Гуарнериуса имаће прилику да погледају јединствену поставку у нашој галерији – изложбу радова полазница курса -Сликање на свили- Академије Едукатива, а аутор изложбе и водитељ курса је Марија Димитријевић.
Излажу : Весна Филиповић, Снежана Златановић, Љиљана Обрадовић, Гордана Нешовић, Лидија Обрадовић, Душанка Радаковић.
Ауторке це изложити уникатне радове на свили, рађене у техникама серти, батик и схибори.
Намене су им различите, од одевног, покућственог до декоративног текстила. Инспирацију за настале радове проналазиле су у радовима старих мајстора, уметности двадесетог века, као и у уметности различитих култура.
Технике – схибори је уметност чворова, којима се дизајнира тканина.
Батик је древна уметност, техника бојења и осликавања тканина угрејаним течним воском и бојама за текстил. Потиче из Јаве и Индонезије. Таквим воском се покривају делови тканине које не желимо обојити, а потом се тканине потапају у растворе боја или се сликају четкицом. Тако можемо третирати свилу, лан, памук… Јавански традиционални батик укључује индиго, тамно браон и белу боју, док је наша палета била без граница.
Leave feedback about this