Европска критика Марини признаје »интензивно унутрашње доживљавање« (Берн, Швајцарска), »техничку избрушеност« (Љубљана), »префињену музикалност« (Београд), »племениту поезију« (Рим), »дубок и пун тон« (Малме, Шведска), »интелигенцију и имагинацију« (Тхе Тимес, Лондон), »индивидуални стил свирања« (Рејкавик, Исланд) и карактерише је као »рафинирану и искусну виртуоскињу« (Брисел, Белгија) и »зрелу уметницу« (Осло, Норвешка).
Поред музичког празника који ће приредити на свом концертном представљању престоничкој публици, Хоракова ће одржати и мајсторску радионицу за све музичаре и музичке педагоге.
Чувена пијанисткиња је у Гуарнериусу требало да наступи 17. маја ове године, а концерт је због великих поплава које су захватиле нашу земљу, отказан.
Са жељом да помогне нашем народу у невољи, Марина је музички фестивал „Аллегро гиованиссимо“, чији је оснивач, а који се са великим успехом сваког јуна одржава у Љубљани, посветила жртвама поплава и прикупљању новца за помоћ угроженима у Србији.
Сакупљени приход, Хоракова ће на београдском концерту уручити једном младом музичару из Србије, чија је породична кућа уништена у поплавама.
На програму концерта у Гуарнериусу, наћи ће се дела Моцарта, по чијим је извођењима Марина Хорак позната, као и композиције Бетовена и Шопена, а са жељом да на свом гостовању промовише и словеначко музичко стваралаштво, други део концерта ће донети и композиције истакнутог словеначког аутора Јурија Михевеца.
Своје концертно гостовање у Гуарнериусу, Хоракова ће употпунити и мајсторском радионицом за наше најбоље младе пијанисте. Више детаља о програму и начину пријаве, сазнајте овде
РАДИОНИЦА
БИОГРАФИЈА МАРИНЕ ХОРАК
2008. године пијанисткиња МАРИНА ХОРАК је примила Бететто награду »за изузетан уметнички успех«, коју додељује Удружење музичких уметника Словеније, а 2013. године јој је Сенат Музичке академије Универзитета у Љубљани, доделио »Почасно признање за успешан и предан уметнички и педагошки рад«.
Марина је словеначка пијанисткиња пољско-македонског порекла, за коју је Јехуди Мењухин изјавио да доноси „велики допринос музичком животу сваке средине“. Већ као млада уметница је, према мишљењу Надие Боулангер „изражаваласвојууметностсаневероватномуверљивошћу“.
Велики део живота је провела у Минхену, Паризу, Амстердаму и Лондону. Откад се 2001. године вратила у Словенију, ангажована је као професор на Музичкој академији у Љубљани, а бројни рецитали и камерна музика водили су је у широм света.
Од 2005. године редовно концертира и држи мајсторске радионице у САД-у. Као солиста, педагог и члан жирија, гостовала је на фестивалима Пера Пиано Фестивал (Истанбул), Бањалучко Биенале, Лето у старој Љубљани, Фестивал Лент (Марибор), Нортхерн Лигхтс Мусиц Фестивал (САД), Терра Магица Глазбени Фестивал и Хварско Љето (Хрватска), Форфест Кромериж (Чешка) и Фестивал Хопес, Талентс, Мастерс (Бугарска).
После дипломе коју је са 19 година стекла у класи своје мајке проф. Хилде Хорак, на Академији за музику у Љубљани, усавршава се у Минхену и у Паризу. Студије чембала и бројне мајсторске радионице додатно обогаћују њен развој. У Лондону упознаје Петера Феуцхтwангера, са којим ради интензивно и постаје његов асистент, што њеној уметничкој и педагошкој делатности, даје потпуно нови смер.
Дипломе, признања (ЈРТ, Гаудеамус) и награде (Париз, Загреб, Верцелли, Ла Роцхелле, Минхен) отварају јој врата на концертних подијума и радијских кућа и током каријере концертира и снима у читавој Европи, од Рејкјавика до Мадрида, од Осла до Скопља. Турнеје је воде у Хонг Конг, Сингапур, Аустралију, Нови Зеланд, Малезију, Брунеје и Индију. Појављује се на бројним фестивалима у Француској, Норвешкој, Словенији, Немачкој, Кини, Данској, Швајцарској и Хрватској.
Европска критика Марини признаје »интензивно унутрашње доживљавање« (Берн, Швајцарска), »техничку избрушеност« (Љубљана, Словенија), »префињену музикалност« (Београд, Србија), »племениту поезију« (Рим, Италија), »дубок и пун тон« (Малме, Шведска), »интелигенцију и имагинацију« (Тхе Тимес, Лондон), »индивидуални стил свирања« (Рејкавик, Исланд) и карактерише је као »рафинирану и искусну виртуоскињу« (Брисел, Белгија) и »зрелу уметницу« (Осло, Норвешка).
Плоча са делима Роберта Шумана за Паване Рецордс, ЦД са клавирским сонатама словеначких аутора (Шкерјанц, Липовшек, Шивиц, Матичич) за Галлус (Љубљана) и ЦД »Непознати Шопен« за ЗКП-РТВ (Љубљана), добијају одличну оцену међународне критике.
Као педагог радила је широм света. На љубљанској Академији је креирала предмет Димензије извођења, у којем специфичнимн приступом води студенте ка бољем разумевању самих себе и дубљем, присном музичком изражају. Проф. Марина Хорак је на Академији за музику (Универзитет у Љубљани), пре три године почела да окупља око себе младе музичаре и са њима сваке године организује 6 концерата у оквиру два фестивала под именом „Аллегро гиованиссимо„, који се одвијају у дворани љубљанског Магистрата.
Више информација на www.маринахорак.цом
Leave feedback about this