Циклус концерата најбољих студената Факултета музичке уметности у Београду
– ФМУ И ГВАРНЕРИУС НАГРАЂУЈУ –
В СЕЗОНА
АРАТОС ТРИО – КАТАРИНА ПОПОВИЋ, виолина, МИХАИЛО САМОРАН, кларинет и ВАЊА ШЋЕПАНОВИЋ, клавир
Програм: Б. Барток, Е. Манукиан, А. Хачатурјан
Организатори циклуса: ФМУ и Гварнериус
Покровитељи пројекта: Град Београд и компанија НЕЛТ
Аратос трио је настао 2014. године као идеја о популаризацији овог не тако типичног камерног састава. Трио чине остварени професионални музичари, а уједно и студенти докторских академских студија на Факултету музичке уметности, Универзитета уметности у Београду, у класи редовног проф. Горана Маринковића. Као нестандардизовани камерни састав, Аратос трио се бави уметничким истраживањем и извођењем мање познатог репертоара 20. и 21. века писаног за овакав састав. Иако млад, овај трио на свом репертоару већ има најзначајнија дела писана за кларинет, виолину и клавир, дела Беле Бартока, Игора Стравинског, Арама Хачатурјана, Едварда Манукијана, Пола Шенфилда, Ђан Карла Менотија и Даријуса Мијоа која се сврставају међу најзначајније композиције писане за овакав камерни састав у 20. и 21. веку. Трио је одржао више концерата у Србији, а у плану су и концерти у иностранству.
Катарина Поповић је завршила основне академске и мастер студије виолине у класи проф. Марије Шпенглер и специјалистичке академске студије камерне музике у класи проф. Горана Маринковића на Факултету музичке уметности, Универзитета уметности у Београду. Током досадашњег школовања усавршавала се на бројним мајсторским курсевима познатих виолиниста и педагога, а остварила је и значајне резултате на националним и међународним такмичењима. У јулу 2011. освојила је специјалну награду Аустријске барокне академије за изузетна постигнућа (АБА Мусиц Аwард 2011). Као солиста и члан камерних и оркестарских ансамбала, наступала је у земљи и иностранству (Немачка, Аустрија, Норвешка, Словенија). Као солиста, 2008. године наступила је са симфонијским оркестром Летње музичке академије Стари Град у Старом Граду и у Хвару (Хрватска). Поред солистичког и камерног, оркестарско искуство стиче у: оркестру Фестивала младих уметника у Бајројту, Марибор Интернатионал Орцхестра, Оркестар Љубице Марић, Енсембле Метаморпхосис, Симфонијски оркестар Музичке продукције РТС, Београдска филхармонија, БГО Душан Сковран и Цамерата Сербица. Од 2009. године стални је члан ансамбла Белграде Бароqуе, који се бави историјски информисаном извођачком праксом музике 17. и 18. века на копијама аутентичних инструмената. Од 2012. године је члан ансамбла Музички правац: север-југ. Аратос трио, који се бави извођењем мање познатих дела 20. и 21. века писаних за састав који чине кларинет, виолина, клавир, основала је 2014. године. Катарина је стално запослена као професор виолине у Школи за музичке таленте у Ћуприји, где са својим ученицима остварује запажене резултате. Тренутно је студент прве године докторских академских студија камерне музике у класи проф. Горана Маринковића.
Михаило Саморан је након завршене МШ „Јосип Славенски“, у класи проф. Предрага Стефановића, дипломирао и специјализирао на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Анте Гргина. Тренутно је студент докторских извођачких студија – кларинет, у класи проф. Анте Гргина и докторских академских студија камерне музике, у класи проф. Горана Маринковића.
Похађао је мајсторске курсеве професора Јиржија Хлавача (Чешка), Мишела Летјека (Француска) и Александера Нојбауера (Аустрија) и курс камерне музике одржан од стране ансамбла Беч – Берлин, који чине солисти Бечке и Берлинске филхармоније. Двоструки је финалиста конкурса Јеунессес Мусицалес у Букурешту 2002. и Београду 2012. године.
Осим бројних наступа у реномираним концертним просторима Београда, наступао је и као солиста са симфонијским оркестром Факултета музичке уметности у Београду, Уметничким ансамблом Министарства одбране „Станислав Бинички“ и оркестром Цамерата Сербица. Као камерни музичар редовно наступа са ансамблом Балканска камерна академија. Од сезоне 2003/2004. године био је сарадник Београдске филхармоније, а од сезоне 2006/2007. године је њен стални члан.
Вања Шћепановић је почео да се бави свирањем на клавиру у својој дванаестој години. Дипломирао је на Музичкој академији у Цетињу, у класи руског педагога Владимира Бочкарјова, а након тога је завршио мастер и специјалистичке академске студије клавира на Факултету музичке уметности у Београду. Тренутно је студент докторских академских студија камерне музике, у класи професора Горана Маринковића. Добитник је многих награда у дисциплинама соло клавир и камерна музика, а добитник је и стипендије Министарства просвете и науке, Министарства културе и ЗАМТЕС-а. Похађао је трогодишње мајсторске радионице клавира код истакнутог руског пијанисте и педагога Владимира Овћиникова, а усавршавао се и код Wеи Yи Yанг-а (Сједињене Америчке Државе), Владимира Крпана (Хрватска), Киоко Хашимото (Јапан), Џејмса Паркера (Канада). Наступао је у Србији, Црној Гори, Италији, Хрватској, Словенији и Канади. Своју педагошку каријеру је започео још у току студија, а ученици из његове класе су освојили велики број награда на националним и међународним такмичењима. Неколико пута је био најмлађи члан жирија на такмичењима у Србији и у Црној Гори.
Leave feedback about this